Gümnasistid streikimas parema tuleviku nimel

Loomise kuupäev 28.09.2021

24. septembril toimus ülemaailmne kliimastreik, mis keskendus taas kliimakriisi mõjudele, mis puudutavad eriti teravalt haavatavaid ühiskonnagruppe, kuid keda Fridays For Future Eesti sõnul võetakse enamasti kõige vähem kuulda.

Kliimamuutustest tingitud probleemidele tähelepanu pööramiseks andsid enda panuse ka meie kooli 27 gümnasisti, kes osalesid Vabaduse väljakul toimunud streigil. Enamik meie õpilastest oli kliimastreigil esimest korda, kuid leidus ka neid, kes juba mitmendat korda oma meelsust väljendas. Lisaks pakkusid 11.c klassi õpilased abi Fridays For Future Eesti korraldajatele sündmuse jäädvustamisel.

Meie õpilased osalesid kliimastreigil mitme eesmärgiga:

• saada kogemus streigil osalemises,
  • kuulata kohapeal erinevate osapoolte ja ekspertide sõnavõtte,
  • näidata üles huvi keskkonna vastu,
  • avaldada toetust kliima eest seisjatele,
  • olla ise muutuste elluviijad.

Tallinna kliimastreigil osales sel päeval hinnanguliselt u 100 inimest. Seega meie õpilased moodustasid ⅓ streikijatest ning see omakorda tõi kaasa mõtteid streigist endast.

Mitmed õpilased olid lootnud, et teema läheb avalikult palju suuremale hulgale inimestest korda, sest kliimamuutused mõjutavad meist igaüht. Samas kogeti, et kohapeal olid esindatud mitmed organisatsioonid oma kõnedega ja streikijad olid erinevas vanuses - see tekitas tunde, et ollakse osa millestki suurest ja olulisest. Kõnede kuulamisel märkasid õpilased, et lihtne on rääkida probleemist, kuid palju raskem on pakkuda välja lahendusi. Kõrgemal poliitilisel tasandil lahenduste leidmine on kindlasti keeruline, kuid streigil osalemine aitab survestada oluliste otsuste tegemist.

Kokkuvõtteks - mida siis ikkagi saab igaüks iga päev kliima heaks teha? Eelkõige tuleb üle vaadata oma tarbimisharjumused, asendades ühekordsed tooted mitmekordsetega, tarbides vähem, taaskasutada asju jne.

Õpilased olid tänulikud, et kool võimaldas neil koolipäeva sees osa saada ühest demokraatia osalusvormist - streigist.

Aitäh ka õpetaja Maaritile ja huvijuht Kristelile, kes noortega ühiselt parema maailma nimel kliimastreigil seisid!

(Fotode autor Robin Lek 11.c)

Viimati muudetud 28.09.2021.