Reedel, 13. detsembril käis 5.b Pauli ja Minna fännidel külas kirjanik Jaanus Vaiksoo.
Paul ja Minna on kaks ettevõtlikku detektiivikalduvustega teismelist Jaanus Vaiksoo populaarsest Kinga-raamatute sarjast. Novembris lugesime 5.b-ga raamatut „King nr 39“ ning kuna õpilastele jätsid Kingamehe ehk Hugo Bachmanni seiklused sügava mulje, otsustasime tutvumist Vaiksoo loominguga jätkata. Lugesime nii luulet kui ka värskemaid „Kinga-sarja“ raamatuid (äsja jõudis lugejateni juba „King nr 42“) ning otsisime võimalusi kirjanik endale külla kutsuda.
Tihedale esitluste ja intervjuude graafikule vaatamata leidis Jaanus Vaiksoo jõulueelsel ajal vaba hetke oma noorte kooliõdede-vendade jaoks. On ta ju ise ka lõpetanud Tallinna 32. keskkooli. Väikesed arvutused näitasid, et tema koolitee algas siin ümmargused 50 aastat tagasi ehk 1974. aasta sügisel.
Kui kirjanik tuleb meile rääkima oma loomingust ja tegevusest, siis on vaja midagi omalt poolt ka vastu pakkuda. Idee küpses ning saime kokkuleppele draamaõpetajatega. Kaire Lõheki juhendamisel lavastati kihku-kähku luuletus „Onu Heino kommiisu“ ning Eva Kalbus dramatiseeris oma draamagrupile meie lemmikpeatüki raamatust „King nr 39“. Kuna aega oli napilt, siis tegime proove ka eesti keele tundides. Kunstiõpetaja Jana Einardi juhendamisel valmistasid piletikontrolörid endale piletimüügiaparaadid ning vajalikke rekvisiite leiti juurde nii koolist kui ka kodudest.
Pärast kohtumist meenutasid õpilased toimunut ka kirjalikus vormis. Tagasiside oli igati positiivne, mitmed mainisid ära, et neile see kohtumine väga meeldis ja et varsti võiks jälle mõne kirjaniku külla kutsuda. Muidugi olid nad rahul sellega, et Jaanus Vaiksoole nende esitatud luuletus ja näidend meeldisid. Esile tõsteti ka kirjaniku kommentaari, et ta käib päris sageli lastega kohtumas, ent selliste toredate esitustega nagu meie koolis, teda väga tihti ei üllatata. Õpilastele meeldis, et draamaklass oli seatud nagu jututuba (toolid olid ringis) ning et põlesid jõulutuled. Jaanus Vaiksoo räägitust jäi eredamana meelde, et sel ajal kui tema siin koolis käis, oli praeguses draamaklassis hoopis keemiaklass, et keemiaõpetaja oli väga range ning kõigist lõpetanutest oleks võinud vabalt keemikud saada. Muidugi jäi meelde ka see, kui lapsed lumepalliga kooliakna katki viskasid. Ning päris palju detaile Jaanus Vaiksoo raamatute kohta: et tema kõige esimene raamat „Neli hommikut ja üks õhtu“ sai inspiratsiooni populaarsest filmist „Neli pulma ja üks matus“, onu Heino tegelaskuju ja aabitsa sünd ning muidugi palju põnevat „Kinga-raamatute“ sarja ja tegelaste kohta.
Õpetajal on ka väga hea meel, et õnnestus leida lapsi nii mitmekülgselt kõnetav ning tegutsema innustav raamat, mis pani aluse tervele reale toredatele sündmustele. Päris paljudel on nüüd koduses raamaturiiulis Jaanus Vaiksoo nimelise pühendusega isiklik „Kinga-raamat“ ning mitmel õnnestus koos kirjanikuga ka pilti teha.
Maarja Kasema
eesti keele ja kirjanduse õpetaja