Tagasivaade hõimurahvastele pühendatud maailmapäevadele

Loomise kuupäev 30.11.2023

20.-24. novembril toimusid Tallinna 32. Keskkoolis järjekorras juba 6. maailmapäevad ja seda teemal “Meie maailm. Minu mõju”. Sel aastal oli maailmanädal pühendatud meie hõimurahvastele. 

Külas käis mitmeid huvitavaid esinejaid väga erinevatelt elualadelt. Soome-ugri rahvastest, nende kultuurist, traditsioonidest, ja ajaloost, rääkisid ajaloolane ja hõimuliikumise eestkõneleja Jaak Prozes, samuti Tartu Ülikooli soome-ugri osakonna doktorant Patrick O´Rourke, etnoloog ja sotsiaalantropoloog Aimar Ventsel, komi päritolu Eesti keeleteadlane Nikolay Kuznetsov, folklorist ja usundiuurija Madis Arukask, Eesti Sõjamuuseumi teadur Siim Õismaa, Eesti Rahva Muuseumi muuseumipedagoog Anti Lillak ning soome-ugri filoloog ja kolumnist Bogáta Timár. Lisaks võisid noored loengutes kuulda ka riigikaitseõpetajat Rene Rässat, meie ajakirjandusõpetajat ja Delfi ajakirjanikku Kaili Maltsa, Riigikantselei kommunikatsioonibüroo nõunik Rain Puustat ja noorteliikumise Fridays For Future Eesti aktivist Kertu Birgit Antonit, kes kõnelesid infosõjast, valeuudistest, vene propagandast ning kliimakohtuasjadest.

Lisaks väljastpoolt tulnud külalistele käisid noortele esinemas ka meie kooli lapsevanemad MTÜ INO ehk “Internet Native Organization" kaasasutaja ja juhatuse liige Astra Tikas ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia vanemlektor Anu Sepp, vilistlane Janek Vaab ning meie põhikooli- ja gümnaasiumiõpilased jagasid oma teadmisi algkooliklassides.

Tegevusi jagus igasse koolipäeva. 11.b klassi eestvedamisel toimus juba traditsiooniks saanud kliimakooli viktoriin, põhikool ja gümnaasium said osa võtta meediapädevuse võistlusest, algkoolil käis külas huvikeskuse Kullo rahvamuusikaansambel Piibar ja reedel tähistasid kõige pisemad koos kadripäeva. 

Kindlasti oli selle nädala üks meeldejäävamaid kohtumisi vestlusring hõimurahvaste esindajatega. Oma rahvaid esindasid kaunites rahvariietes udmurt Elena Kirt, mari Zhanna Toht ja ersa Natalia Ermakov.  

Nädalasse mahtus ka MTÜ Mondo ja Tartu Loodusmaja korraldatud koostööpäev UNESCO koolide esindajatele Eestis. Meie maja tegemistega tulid kohapeale tutvuma külalised MTÜst Mondo, Tartu Loodusmajast, Tallinna Tehnikagümnaasiumist, Saku Gümnaasiumist, Kohila Gümnaasiumist, Tallinna Sõbrakese lasteaiast.

Kogu nädala helisesid teistmoodi koolikellad ning maja peal võis tutvuda mitme põneva näitusega: soome-ugri usundeid tutvustav fotonäitus „Uurali rahvaste looduslikud pühapaigad“, Eesti Rahva Muuseumi soome-ugri rahvaid tutvustav väljapanek ning fennougri noorteühenduse Hõimulõimed koostatud koomiksid erinevates soome-ugri keeltes. 

Maailmanädalal otsisime meie koolile kui UNESCO ühendkoolile tunnuslauset, konkursile laekus 75 toredat ja kõlavat ettepanekut, mille üle peab aru nüüd meie UNESCO meeskond.   

Oli hariv ja silmaringi avardav nädal!

Noppeid õpilaste tagasisidest:

"Sain nii palju rohkem soome-ugri rahvastest teada, väga huvitav ja silmaringi laiendav kogemus."

"Tean nüüd rohkem selle kohta, mis Ungaris toimub."

"Avardas märkimisväärselt silmaringi soome-ugri rahvaste olukorra osas. Olin juba üsnagi teadlik ning huvitusin ise ka teemast, poleks arvanud, et õpin midagi uut juurde."

"On väga kahju, et ei saanud sel korral loengutest osa võtta. III korruse näitus oli väga põnev ning olen ühise soome-ugri kultuuri üle uhke."

"Mulle väga meeldis kuulata soome-ugri usundite kohta lugusid ning ma ei teadnud, et ikka veel siukseid kogukondi eksisteerib, kus kasutatakse maagiat."

"See, et inimesed läheksid kaasa ja harjuksid rohkem oma mugavustsoonist välja tulema oma jalajälje vähendamiseks, sõltub suuresti riigi poliitikast ja kuidas suudetakse inimestele need võimalused luua muutuste tegemiseks."

"Keeli peab väärtustama ja hoidma, sest need muudavad meid eriliseks ja huvitavaks."

"Meie kultuur ja pärand on ajalooga ning sellel on rohkem ühist teiste keelte/riikidega, kui arvata oskame. Vähemusrahvad on hääbumas."

"Oli äge."

Algklasside õpetajate mõtted: 

"Õpilased kuulsid esimest korda kogukonna külmkappidest, neile oli üllatus, et aastas nii palju toitu ära visatakse. Nad kuulsid esimest korda vepsalastest ja karjalastest, see oli tore, et neile seda tutvustati. Kahoot meeldis eriti. Neile meeldis väga kunstiõpetuse ülesanne, kus nad pidid joonistama, kas planeet Maa on nende arvates kurb või rõõmus. Need pildid paneme välja ka I korruse stendile. Kõige rohkem meeldis kadripäeva tutvustav tund kõigi tegevustega: regilaul, kadripäeva kombed, mõistatused, tantsud jne. Super tund oli."

 

Põhjalikuma sissevaate toimunusse leiab SIITlink opens on new page.

Fotogalerii SIINlink opens on new page.

 

Suured tänusõnad kõigile korraldajatele, abilistele, esinejatele ja osalejatele!

UNESCO meeskonna nimel õpetaja Birgit Elu

Fotogalerii SIINlink opens on new pageSIIN">.

 

Viimati muudetud 03.12.2023.