Verbaalne mõõduvõtt valimisdebatil

Loomise kuupäev 22.02.2023

16. veebruari lõunapoolikul leidis kooli aulas aset valimisaastale pühendatud debatt. Toimuvad ju käesoleva aasta 5. märtsil Riigikogu valimised. 

Avardamaks ka gümnaasiumiõpilaste vaatevinklit poliitmaastiku ja erakondade programmide kohta, korraldasid sotsiaalainete ainekomisjon ning abiturientide esindus ajalooõpetaja Raul Aume juhendamisel koolis valimisdebati. 

 

Reformierakonda esindas Heidy Purga, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda Leo Kunnas, Isamaad Ingrid Mühling, Sotsiaaldemokraatliku Erakonda Natalie Mets, Eesti 200 Liisa-Ly Pakosta ja Keskerakonda Tanel Kiik. Debati fookusteemad olid noortele suunatud poliitikad, seksuaalharidus koolis ning kõrgharidus. 

Debatt algas diskussiooniga kõrgharidusest ning selle maksustamisest. Kõlas mitmeid erinevaid vaatenurki ning probleemiasetusi. Mõistagi eelistaksime me kõik tasuta kõrgharidust ja finantsilist sõltumatust teadmiste omandamisel. Ent kindlustamaks kvaliteetset ning maailmatasemel kõrgharidust peab arvestama ka kuluga, mille najal see kõik võimalikuks saab.

Teises teemaplokis käsitleti seksuaalharidust Eesti koolides, sest praegusega noored suuresti rahul ei ole. Debateerijad viskasid muuhulgas õhku mõtte seksuaalkasvatust õpetavast e-kursusest, mis võiks kaotada seksuaalharidustundidele omast tabu-, häbi- ja piinlikustunde probleemi. Alustada aga tuleks alusharidusest ehk juba lasteaias tuleks antud teemale tähelepanu juhtida. Olulise uue algatusena mainiti ka koolidesse tasuta menstruatsioonitoodete kättesaadavuse võimaldamist ning naiste tualettruumides pesemisvõimaluse olemasolu tagamist. Selle kõige taga on tõsiasi, et menstruatsioonitoodete puhul pole tegu luksuskauba, vaid vajalike tarbeesemetega.

Kolmandas teemaplokis räägiti noortele suunatud poliitikatest. Debatil osalenute põhisõnum oli, et noored peaksid meeles tõsiasja, et kui teie ei tegele poliitikaga, tegeleb poliitika paratamatult teiega. Säärase väljaütlemisega sooviti noortele südamele panna oma valimishääle ja -õiguse ärakasutamist ning selle väärtustamist.

Kõigisse aruteludesse oli kaasatud ka faktikontroll, kes käimasoleva debati ajal kõik faktilised ebatäpsused üles tähendas ning seejärel poliitikutele tekkinud küsimused üle täpsustas.

Publikule anti võimalus poliitikutelt netiplatvormi kaudu anonüümselt küsimusi esitada. Küsimusi sai esitada nii debatieelselt kui ka arutelu vältel. Näiteks küsisid noored valijad konkreetseid näited, kuidas muutub nende elu tuleva nelja aasta vältel juhul, kui nad oma hääle just sellele või teisele erakonnale annavad.

  
Kokkuvõttes visati valimisdebatil õhku paljulubavaid eesmärke - valimislubadusi. Eks näis, mida ning mil moel eesootavad neli aastat valitsuses, noortele ja kogu Eesti rahvale toovad.

Debatt möödus elavalt ja meeleolukalt, sest kätt hoidisd pulsil moderaator Raul Rõkk ning teemaplokkide eestkõnelejad Kenzo Brauer, Mirjam Maasalu ja Arti Henri Lukk. 

Loodetavasti mõtteainet leidis kohapeal olijatest või siis veebivaatajatest igaüks.

Maarit Põllu fotojäädvustused: valimisdebatt 2023link opens on new page

Viimati muudetud 22.02.2023.