Maailmakoristuspäev 2020

Loomise kuupäev 18.09.2020

12.B klassi noored koos keskkonnaõpetuse õpetaja Helen Orav-Kottaga võtsid kolmapäeval, 16. septembril osa maailmakoristuspäevast, mis sellel aastal pöörab rohkem tähelepanu suitsukonidele. Sageli arvatakse, et sigaretifiltrid koosnevad paberist ning on biolagunevad või jõuavad linnatänavatelt sadeveekaevude kaudu veepuhastusjaama. Tegelikkuses koosnevad filtrid tselluloosatsetaadist ja sinna suitsetamisel kogunenud mürgistest ühenditest ning sadeveega viiakse nad lähimasse veekogusse. Tallinnas merre. Üks suitsukoni võib veekogusse jõudes reostada 1000 liitrit vett. Ohtlikuks muudab nad plastisarnane tselluloosatsetaatkiud, raskemetallid, fenoolid, pestitsiidijäägid, nikotiin. Mereloomad ja –linnud näevad mereprügis toitu ning nii võivad filtrid sattuda loomade ja lindude organismi, põhjustades mürgistust. Läbi kalade jõuavad mürgised ained tagasi ka inimese toidulauale. Mullas lagunedes mõjutavad taimi, pinnast ja mullaelustikku ühel ruutmeetril enda ümber. Lagunenud mikroplast ja ohtlikud kemikaalid jõuavad mullas elutsevatesse bakteritesse, ripsloomadesse, ämblikesse, kakandilistesse, mardikatesse, väheharjasussidesse (meie armsad vihmaussid), hulkharjasussidesse, muttidesse ja hiirtesse.

Meie saak!
Üks klass. Üks tund.
120 liitrit prügi.
3542 tk ehk 7 liitrit konisid.
Mokatubakaid, suitsupakke, hulgaliselt klaasikilde, toidupakendeid, kommipabereid, ravimipakendeid, McDonaldsi toidupakendeid, paberkotte, kilekotte, paari sokke, kassatšekke, pudelikorke, jäätisepulki, päikeseprillid, kõrsi, plaastreid, lahtivõetud tool, švamm, pliiatseid, vildikaid, plekkpurke, alkoholipudeleid (neist üks täis), konservikarp, riidetükke, ohusilt, lusikas.

Pöörasime ka tähelepanu, millistest tööstustest on prügi pärit. Julgelt võib teha kokkuvõtte, et 95% linnapügist on pärit toiduainetööstusest, veidi ka ravimi- ja meditsiinitööstusest.

Mis meid koristuse käigus üllatas?
Üllatas, KUI PALJU konisid linnatänavatelt ja rohealadelt võib leida. Kui suure osa prügi massist moodustavad klaaspudelid ja katkised joogipudelid (neist suurem osa alkoholipudelite klaas).
#maailmakoristuspäev2020 #merialgabsiit #igakoniloeb #maailmakoristuspäev #worldcleanupday #tallinna32keskkool

Viimati muudetud 18.09.2020.